Cluj: „U Cluj” - ACU Arad 1-3, scor final

0

Universitatea Cluj a fost învinsă astăzi pe propriul teren de ACU Arad, cu 1-3. Pentru clujeni a marcat Dolha, iar pentru oaspeţi Bota şi Luca, de două ori. În urma eşecului, clujenii trebuie să lupte pentru salvarea de la retrogradare, fiind mai aproape de Liga a III-a decât de continuarea parcursului în al doilea eşalon.

Final de meci. Universitatea pierde al treilea meci consecutiv în campionat, 1-3 cu ACU Arad.

min 90: Buş trage slab de la marginea careului, permiţându-i portarului advers să respingă lejer

min 86: Cartonaş galben Buş

min 85: Marincău e foarte aproape de a marca, dar trimite cu capul, de la cinci metri, peste poartă.

„Sunteţi penibili" este mesajul pe care îl transmit suporterii Universităţii Cluj jucătorilor.

min 79: GOL ACU Arad. 1-3. Luca transformă cu siguranţă lovitura de la 11 metri.

min 78: Penalty pentru ACU Arad. Szilagyi îl faultează pe Ţârlea

min 77: GOL ACU Arad 1-2. Cristian Luca reia cu capul o minge centrată din corner. Deşi a încercat să pareze mingea, portarul Fărcaş nu a reuşit.

min 73: Schimbare la ACU Arad. Iese Bota şi intră Nicolau

min 73: Schimbare la "U". Iese Sântejudean şi intră Băd

min 70: „U” Cluj a fost aproape de a reveni la conducere, dar lovitura de cap a lui Szilagyi a fost respinsă în corner de portarul arădean

min 68: Schimbare la Universitatea. Iese autorul golului, Dolha, şi intră Budean.

min 66: Antrenorul clujenilor, Gheorghe Mihali, intenţiona să îl trimită în teren pe mijlocaşul Ionescu, dar s-a răzgândit după golul marcat de ACU. Se pregăteşte să intre atacantul Budean

min 66: GOL 1-1. Bota scapă singur spre poarta lui Fărcaş şi şutează, de la marginea careului, în colţul lung, aducând egalarea pe tabela de marcaj.

min 62: GOL 1-0 pentru Universitatea. Unguruşan a trimis o centrare lungă, iar Bogdan Dolha a trimis cu capul în colţul lung, fără speranţe pentru Paşcalău

min 61: Cristian Luca ratează o bună ocazie a oaspeţilor. De la 10 metri, el a trimis slab cu capul, permiţându-i lui Fărcaş să prindă mingea.

min 60: Dolha şutează de la 25 de metri, dar mingea trece pe lângă poarta arădenilor

min 58: Schimbare la Universitatea. În locul lui Şuteu a intrat Sanda, jucător care debutează astfel într-un meci oficial la  „studenţi"

min 57: Schimbare la ACU Arad. A ieşit Drăgan şi a intrat Ţârlea

min 47: Sântejudean pasează inteligent pentru Dolha, dar acesta şutează, din marginea careului, paralel cu poarta arădenilor

min 46: Începe repriza a doua a meciului. Cei doi antrenori nu au efectuat nicio schimbare la pauză.

La meciul "U" - ACU Arad este prezent şi actualul antrenor secund de la Unirea Urziceni, Cristinel Pojar, care a beneficiat de o primire călduroasă din partea suporterilor clujeni. De-a lungul carierei de fotbalist, Pojar a îmbrăcat doar tricoul Universităţii Cluj, făcând ulterior parte din staff-ul tehnic al formaţiei "studenţilor".

La ultima fază a primei reprize, arădeanul Ţurcaş l-a accidentat pe căpitanul Universităţii, Unguruşan. Acesta a primit îngrijiri medicale, acuzând o lovitură în zona capului.

Arbitrul Ciprian Danşa pune punct primei reprize. După 45 de minute, Universitatea Cluj şi ACU Arad se află la egalitate, 0-0

min 45: Cartonaş galben acordat atacantului Universităţii Cluj Viorel Sântejudean

min 44: Cartonaş galben acordat clujeanului Dolha

min 43: Soporan şutează de la 20 de metri, iar portarul Paşcalău respinge cu greutate în corner

min 40: Fundaşul clujenilor, Marincău, primeşte o minge la zece metri, dar şuteauză slab, iar oaspeţii resping în corner

min 36: În ultimele minute, ambele echipe au lăsat impresia că s-au plictisit de joc. Meciul e plin de gafe de neînţeles din partea jucătorilor.

min 31: Szilagyi trimite cu capul de la câţiva metri de poarta adversă, dar Paşcalău reuşeşte să reţină mingea

min 24: Sântejudean scapă pe partea dreaptă, centrează perfect pentru Şuteu, aflat la doar cinci metri de poartă, dar atacantul clujean trimite cu capul pe lângă

min 17: Şuteu scapă singur cu portarul advers, reuşeşte să îl dribleze, dar şutează slab, permiţându-i lui Paşcalîu să respingă

min 15: Paina are o ocazie bună de a marca, dar trimite slab cu capul din mijlocul careului clujean

Suporterii Universităţii Cluj arborează un mesaj legat de meciul de diseară, România-Serbia: „Meniul zilei: pilaf sârbesc”

min 12: Schimbare la ACU Arad. Iese Găldean, care este înlocuit de Paina

min 11: Soporan trimite cu capul la doar câţiva milimetri pe lângă poarta arădenilor

min. 9: Bota şutează din lovitură liberă, dar Fărcaş reţine mingea

min 9: ACU Arad beneficiază de o lovitură liberă foarte periculoasă, de la 20 metri, central

min 8: Ţurcaş trage spre poarta clujeană, dar fundaşii gazdelor reuşesc să îndepărteze pericolul

min 6: Sântejudean şutează de la 12 metri spre vinclu, dar portarul Paşcalău respinge în corner

min 5: Şuteu încearcă să prindă un balon, dar este devansat de portarul oaspeţilor, Paşcalău

min 3: Bota şutează de la aproape 30 de metri, dar portarul clujean Fărcaş prinde cu siguranţă

min 1: Clujenii au lovitura de începere a meciului

Meciul este arbitrat de Ciprian Danşa din Oradea

ACU Arad: Paşcalău - Negrita, Aldea, Lung, Filaret - Gîldean, Roşca, Bota, Ţurcaş - Drăgan, Luca. Antrenor: Costel Bogoşel

„U” Cluj: Fărcaş-Unguruşan, Szilagyi, Marincău, Iuhas - Buş, Soporan, Dolha, Borza - Şuteu, Sântejudean. Antrenor: Gheorghe Mihali