CIA, campioană la abuzuri
0CIA a câştigat "premiul" Rosemary, denumit astfel în onoarei fostei secretare a preşedintelui Nixon, decernat în fiecare an în SUA acelor instituţii ale statului care încalcă în mod grosolan
CIA a câştigat "premiul" Rosemary, denumit astfel în onoarei fostei secretare a preşedintelui Nixon, decernat în fiecare an în SUA acelor instituţii ale statului care încalcă în mod grosolan şi frecvent dreptul la libera circulaţie a informaţiilor. Premiul dezonoarei este acordat anual de Arhiva securităţii naţionale de pe lângă Universitatea George Washington, unde sunt depozitate documentele desecretizate.
Conform conducerii arhivei, CIA pune beţe în roate de foarte multe ori, încercând să nu facă publice unele documente, care, conform legii, pot fi scoase liniştit de sub codul secret. CIA fie că neagă că ştie de existenţa lor, fie interzice, pur şi simplu, transparentizarea.