Braşov: FC Braşov, un lider convingător

0

FC Braşov a învins fără emoţii pe Internaţional Curtea de Argeş, cu 3-0, şi se menţine pe prima treaptă a clasamentului. Partida a contat pentru etapa a V-a a Ligii I la fotbal.

„Stegarii“ au tranşat soarta întâlnirii încă din primul sfert de oră.  Portarul oaspeţilor, Marius Popa, a fost eliminat după o intrare imprudentă la Zaharia, iar căpitanul Robert Ilyes a transformat penalty-ul (min. 12). Patru minute mai târziu, Hadnagy a pătruns nestingherit în careu şi a dublat diferenţa după un şut la colţul lung. Bomboana pe coliva argeşenilor a pus-o Cătălin Munteanu, care l-a executat pe portarul gazdelor cu un şut de efect de la marginea careului de 16 metri, sub transversală (min. 26). Până la final, la adăpostul unui avantaj liniştitor, „galben-negrii“ nu au forţat, iar băieţii lui Ştefan Stoica s-au mulţumit să limiteze proporţiile scorului.

Astfel, după cinci etape, băieţii lui Viorel Moldovan au înregistrat trei victorii şi două rezultate de egalitate, menţinându-se pe prima treaptă a ierarhiei, cu 11 puncte în cont. După confruntarea de aseară, „stegarii“ au primit liber până marţi.

Vedeţi aici ce au declarat cei doi tehnicieni, Viorel Moldovan şi Ştefan Stoica, la finalul întâlnirii.

Citiţi şi:

Dani Coman a acuzat dureri la spate şi a fost schimbat în debutul reprizei secunde.

Internaţional - FC Braşov 0-3 (0-3)

Au marcat: Ilyes  12 - penalty, Hadnagy 16 ,  Cătălin Munteanu 26

Internaţional: Popa - Băcilă (84 Andelkovic), Izvoranu, Viera, Neagu (38 Nasser) - Kone, Vezan, Voiculeţ, Frăsineanu - Răduţ - Stoianof (12 Pampea)

Antrenor: Ştefan Stoica

FC Braşov: Coman (49 Kajcsa) - Rui Duarte (62 Voicu), Abrudan, Oros, Ezequias - Roman, Grigore, Ilyes, Cătălin Munteanu - Hadnagy (79 Sburlea), Zaharia

Antrenor: Viorel Moldovan

Arbitri: Victor Berbecaru - Ioan Onicaş, Iulian Szekely - Radu Petrescu

Cartonas roşu: Marius Popa 12