Arad: UTA învinge Gloria în amical

0

Ionuţ Popa şi Roland Nagy au recurs şi în această săptămână la un test practic. După o „dublă” cu Sînandrei, a revenit rândul Gloriei să fie sparring-partner pentru utişti.

S-au jucat trei reprize, alb-roşiii impunându-se cu 5-3. George Ţucudean a dat două goluri, ceilalţi marcatori fiind Bebe Mitu, Georgiu şi Negru. În contul Gloriei au punctat Nicoloff, Gligor I şi Budur.
În schema utistă a intrat Alexandru Rada, refăcut după o intervenţie chirurgicală. Fotbalistul crescut de Atletico a fost folosit pe postul de fundaş drept, dar n-a riscat foarte mult, fiind înlocuit după 25 de minute cu Olariu. Au evoluat şi „repatriaţii” Polgar şi Gornic, dar şi juniorul Morar, utilizat pe final în centrul defensivei.
Paşcovici, Drida, Fritea şi Mutulescu au lipsit din motive de ordin medical, Toc a jucat pentru România Under 19, iar situaţia lui Edson e cunoscută. Ionuţ Popa i-a dat drumul şi lui Roli Nagy, care a jucat fundaş central. Roli a reuşit câteva pase de efect, o superbă acţiune personală încheiată cu un şut în bară, dar a şi comis un penalty, din care Gligor I a marcat.
UTA a abordat prima repriză în formula Mîrne – Rada (Olariu), R. Nagy, Pocuca, Văsâie – Polgar, Georgiu, Lee, Nădăban – Ţucudean, Mitu. În partea secundă au intrat Bujor – Copil, Gornic, Negru, iar în cea de-a treia a venit rândul lui Militaru, Ghindaru, Jăpălău, Gavrilă, Leucuţa, Morar.
Gloria: Nica – Ban, Cososchi, Dubeştean, Boldor – Ad. Popa, Ignea, L. Todea, Nicoloff – Enciu, Sălăjan. Au mai intrat: Bălgrădean – Gligor I, R. Anca, Gligor III, Budur, Ştreangă.